Warthog's Valea lui Mihai
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Warthog's Valea lui Mihai - Airsoft forum
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ochelari de protectie.

In jos 
AutorMesaj
Eddie

Eddie


Posts : 108
Join date : 18/09/2011
Age : 47
Location : Oradea - Nagyvarad

Ochelari de protectie. Empty
MesajSubiect: Ochelari de protectie.   Ochelari de protectie. Empty28/02/12, 07:39 am

Acest lucru am gasit pe ASR si m-am gandit ca poate n-ar fi rau sa fie si pe WAT. Eventual spun eu poate n-ar strica un link la acest topic de la topicul "Nou veniti"

Si anume este vorba despre:

"Datorita faptului ca toata lumea trebuie sa poarte ochelari de protectie la airsoft , as vrea sa fac niste precizari . Dupa cum stiti majoritatea dintre noi poarta ochelari de protectie cumparati din comertul autohton . Datorita job-ului sunt nevoit sa cunosc o intreaga biblioteca de normative si reglementari in domeniul protectiei muncii . Si uite asa am dat peste normativul european 166 sau mai simplu EN166 . Acesta reglementeaza , specifica si clasifica clasele de protectie si rezistenta ce trebuie indeplinite de ochelarii de protectie in "campul muncii".
Conform acestui normativ exista mai multe tipuri de ochelari de protectie , impartiti pe clase optice, rezistente mecanice si protectie la lumina si radiatii . Voi face o clasificare scurta si la obiect a ceea ce ne intereseaza pe noi .

Aspecte generale :
- orice pereche de ochelari de protectie omologati au marcaj EN166 atat pe rame cat si pe lentile - se poate marca numai rama sau lentila cand cele doua compunente fac corp comun
- lipsa acestor marcaje inseamna ca respectivii nu sunt omologati
- marcajul este obligatoriu ; daca rezistenta ramelor este mai mica decat ale lentilelor (sau invers) ochelarii vor fi marcari cu cel mai mic nivel de protectie

Grade de protectie :

A. Rezistenta si protectia la radiatii si lumina - codurile folosite sunt 2 ; 3 ; 5 ; in combinatie cu 1.2 ; 1.7 ; sau 2 (ex. 2-1.2 ; 3-1.7 ; 5-2 ) . Nu ne intereseaza subiectul prea mult , dar ca sa stiti clasa 5-2 iti permite sa te uiti la o eclipsa totala de soare fara probleme .

B. Rezistenta mecanica si clasa de protectie la impact (clasa optica 1 )
- fara marcaj (ex. 2-1.2 EN166 1 ) rezistenta minima fara specificarea acesteia
- cu marcaj S (ex. 2-1.2 EN166 1S) rezistenta crescuta fara specificarea acesteia
- cu marcaj F (ex. 2-1.2 EN166 1F ) rezistenta la impact cu un corp ce dezvolta o energie de impact de max. 4 jouli
- cu marcaj B (ex. 2-1.2 EN166 1B ) rezistenta la impact cu un corp ce dezvolta o energie de impact de max. 7 jouli
- cu marcaj A (ex. 2-1.2 EN166 1A ) rezistenta la impact cu un corp ce dezvolta o energie de impact de max. 10 jouli
- aditional poate aparea si marcajul T (ex. 2-1.2 EN166 1FT) , el se aplica doar la clasele F,B si A si reprezinta rezistenta la impact cu un corp incandescent - adica cand tai cu flexu' , sudezi etc.

C . Alte marcaje :
- producatorul ex. 2-1.2 3M 1FT
- daca se pot schimba lentilele ex. 2-1.2 3M 1 BT O
- neaderenta materialului incandescent la lentila ex. 2-1.2 3M 1 BT 9
- anti-aburire in conditii extreme ex. 2-1.2 3M 1 BT N
- anti-reflex crescut ex. 2-1.2 3M 1 BT R

In comertul autohton cea mai comuna clasa care se gaseste si care are si un pret acceptabil este clasa 1F . O pereche de ochelari de protectie de acest tip costa intre 10 si 40 lei , in functie de producator si design si se gasesc la Brico , Metro si alte magazine specializate . Clasele 1B si 1A sunt mult mai scumpe si mai rare . Personal am avut nevoie de o pereche de ochelari cu clasa de protectie 1AT si a trebuit sa fac comanda in Italia si m-au costat numai 50 euro

Pentru airsoft recomand ochelari care sa faca parte minim din clasa 1F , rezistenta acestora fiind suficienta pentru replicile noastre .

Sper ca am reusit sa va lamuresc asupra ochelarilor de protectie. Daca nu.....astept criticile, suturile , etc.

Numai bine !"

Sursa: www.airsoftromania.com
link: http://www.airsoftromania.com/forum/vie ... f=2&t=4404

Eu personal am gasit niste ochelari de protectie care sunt bune d.p.d.v. a clasei de protectie si anume 1FT (ceea ce rezista la impact cu un corp cu energie de max 4 jouli, vezi mai sus) marca 3M. Magazinul este unul de echipamente de protectie a muncii in Oradea pe Calea Aradului vis-a-vis de Politie.

Pretul, anul trecut cand la-m achizitionat eu, era 16 ron. Ceea ce este un minim pentru protectia ochilor. Si ca jocul de airsoft sa ramana o distractie...

Sper ca acest topic sa fie de folos tuturor jucatorilor.

P.S. Incerc sa traduc cat mai repede si in limba maghiara sa fie pe intelesul tuturor..
Sus In jos
 
Ochelari de protectie.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ochelari de protectie - vedoszemuveg.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Warthog's Valea lui Mihai :: Despre Airsoft :: Reparatii, upgrade, probleme-
Mergi direct la: